sobota, 18 września 2010

http://www.dietakoni.vrl.pl/

Wspaniała strona o koniach bardzo polecam ;)




Żywienie koni - podstawowe zasady

Agata Obidowicz06.01.2008, czytano 13,725 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 0.
Żywienie jest jednym z najważniejszych elementów opieki nad koniem, ponieważ wpływa na jego zdrowie, zachowanie oraz wygląd. Rodzaj i ilość podawanej paszy powinny być dostosowany do rasy, charakteru, wzrostu, masy ciała i rodzaju wykonywanej przez konia pracy. Posiłki powinny być podawane o stałych...
Żywienie jest jednym z najważniejszych elementów opieki nad koniem, ponieważ wpływa na jego zdrowie, zachowanie oraz wygląd. Rodzaj i ilość podawanej paszy powinny być dostosowany do rasy, charakteru, wzrostu, masy ciała i rodzaju wykonywanej przez konia pracy. Posiłki powinny być podawane o stałych godzinach. Należy pamiętać, że każdy koń jest indywidualnością i każdy potrzebuje innego rodzaju paszy, w różnych ilościach. Żołądek konia jest stosunkowo niewielki w stosunku do masy jego ciała, dlatego należy podawać mu paszę często, ale w małych ilościach. Konie żyjące na wolności pasą się przez około 16 godzin na dobę, pobierając małe ilości pokarmu. Organizm koni przystosowany jest do pobierania pokarmów takich jak trawa i siano. Są one bogate w celulozę, która jest trawiona w układzie pokarmowym dzięki symbiozie z bakteriami rozkładającymi ten składnik do postaci strawnej w jelitach. Proces ten jest niezwykle długotrwały, a zachodzić może jedynie w dużej komorze fermentacyjnej, której funkcję pełni jelito ślepe. Do najważniejszych składników diety koni należą białka, witaminy oraz sole mineralne. Jednak żeby je odpowiednio wykorzystać, potrzeba odpowiedniej ilości energii, której źródłem są tłuszcze, węglowodany rozpuszczalne (skrobia), włókno pokarmowe (błonnik) oraz białko (w niewielkim stopniu).

Tłuszcze roślinne zapewniają dużą dawkę energii oraz są z łatwością trawione. Mogą być stosowane w specjalistycznym żywieniu koni sportowych, gdyż stanowią rezerwę energii.

Węglowodany rozpuszczalne pobierane są przede wszystkim z paszy treściwej (zboża). Największą ich ilość zawiera owies i jest zdecydowanie najbezpieczniejszy i najpowszechniej stosowany ze wszystkich zbóż. W innych częściach świata konie karmione są także kukurydzą, ale tego rodzaju dieta wymaga stałej i fachowej kontroli, gdyż jest niezwykle wysokoenergetyczna. Zboża są bezproblemowo przyswajane przez organizm, gdyż są łatwostrawne, jednak ich nadużywanie może spowodować wyginięcie flory bakteryjnej zamieszkującej jelita. Może to doprowadzić do biegunki, kolki lub ochwatu. Należy pamiętać, że tego rodzaju pasze powinny być podawane w małych ilościach i nigdy na pusty żołądek. Wcześniej należy podać na przykład siano.

Włókno pokarmowe znajduje się w paszy objętościowej (trawa, siano, słoma, sianokiszonka). W jego skład wchodzą nierozpuszczalne węglowodany (celuloza, lignina, hemiceluloza), skrobia oraz tłuszcze. Wszystkie te substancje wchodzą w skład komórki roślinnej. Konie niewykonujące żadnej pracy lub wykonujące lekką, klacze jałowe lub źrebne (do ostatniego trymestru ciąży) mogą być żywione głównie tym rodzajem paszy.

Białko znajduje się w młodej zielonce i często podawane jest w nadmiarze. Nadmierna ilość tego składnika może powodować pocenie się, wzrost częstotliwości oddechu, przyspieszoną akcję serca oraz u koni sportowych słabsze wyniki na zawodach. Tym objawom często towarzyszy wzrost pragnienia oraz wzmożone wydalanie amoniaku, co prowadzi do zwiększenia pobudliwości nerwowej. Należy pamiętać, że białko pełni głównie rolę budulca, ale w skrajnych przypadkach, takich jak zagłodzenie, może stanowić źródło energii.

Pasze podawane koniom można podzielić na treściwe oraz objętościowe. Do pasz treściwych zaliczamy zboża. Owies jest ziarnem o wysokiej wartości odżywczej, ale nieodpowiednio podawany (w zbyt dużych ilościach) może powodować zapasienie, wzrost temperamentu oraz prowadzić do poważnych schorzeń (np. ochwat). Jęczmień jest także dobrą paszą energetyczną. Można podawać go w formie gniecionej lub śrutowej (w takich postaciach jest łatwiej przyswajalny dla organizmu). Ziarno kukurydzy jest paszą mającą największą zawartość energii, dlatego podaje się je w niewielkich ilościach (najczęściej w formie gniecionej). Nadmiar tego rodzaju paszy powoduje otyłość oraz nadpobudliwość. Nie należy karmić nią koni, gdyż – jako zboże chlebowe (podobnie jak bobik) – pęcznieje w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do kolek. Jeżeli zajdzie konieczność karmienia zwierzęcia tym zbożem, należy pamiętać, że koniecznie trzeba je podać w formie śruty. Otręby pszenne, jako pokarm lekkostrawny i mlekopędny, podaje się głównie klaczom karmiącym. Otręby należy lekko zwilżyć, co spowoduje mniejsze pylenie i łatwiejsze pobieranie. 

Pasze objętościowe to przede wszystkim siano oraz zielonka. Do tej grupy zaliczamy także lucernę, która najczęściej dostępna jest w formie siana, suszu lub granulatu. Zawiera więcej białka niż trawa. Koniom można podawać także pasze uzupełniające, np. marchew i jabłka. Powodują one pobudzenie apetytu oraz korzystnie wpływają na trawienie. Makuchy lniane oraz siemię lniane można podawać w niewielkich ilościach i w formie rozgotowanej. Produkty te są bogate w białko i tłuszcze oraz mają dobry wpływ na stan sierści. Należy pamiętać także, że koń w zależności od temperatury wypija od 20 do 60 litrów wody dziennie, dlatego powinien mieć do niej stały dostęp. Jeżeli w stajni nie znajduje się automatyczne poidło, konia należy poić z wiadra lub żłobu minimum 4 razy dziennie i 2 razy w nocy. Stały dostęp do wody powoduje, że koń pije mniej wody na raz, co zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia kolki.

Sposób żywienia koni trzeba dostosować także do typu ich użytkowania. Inaczej żywi się roczne ogierki zarodowe, roczne klaczki, konie dwu- i trzyletnie, reproduktory, klacze-matki, konie robocze, wierzchowe oraz wyścigowe.

W okresie przyzwyczajania rocznych ogierków zarodowych do wypasania wypędza się je początkowo na parę godzin. Wraz z upływem czasu okres pobytu koni na pastwisku należy wydłużać, a zarazem zmniejszać ilość podawanych pasz treściwych, które zastępuje soczysta trawa. W pierwszych dniach przyzwyczajania do padokowania zgania się ogierki w południe oraz na noc do stajni. W późniejszym okresie konie mogą pozostawać na pastwisku także nocą. Przez cały okres letni, aż do wczesnej jesieni, ogierki mogą przebywać na pastwisku nawet po 16 godzin na dobę. W tym czasie można im podawać także siano oraz niewielkie ilości paszy treściwej. W okresie jesiennym, kiedy trawy tracą wartości odżywcze, należy podawać większe ilości siana oraz zwiększyć ilość ziarna. Można podawać także lucernę. W okresie zimowym ogierki powinny być tak żywione, żeby rozrastały się wzwyż, a nie wszerz. W tym okresie ich dieta składa się głównie z siana oraz owsa. Podczas tradycyjnego żywienia (siano, owies) u roczniaków deficyt białkowy zostaje praktycznie całkowicie usunięty, ale deficyt energetyczny trwa do drugiego roku życia. Dodatkowo konie powinny mieć stały dostęp do lizawek solnych, a w okresie pozapastwiskowym należy dodatkowo podawać mikroelementy oraz multiwitaminy.

Żywienie klaczek rocznych przeznaczonych na matki powinno być mniej intensywne niż ogierków rocznych. Informacja ta dotyczy głównie owsa (podajemy mniej). Do paszy natomiast można dodać płatki ziemniaczane, marchew lub buraki półcukrowe. Poza tym kwestie dotyczące padokowania u klaczek nie różnią się od sposobu wypasania ogierków.

U koni dwu- oraz trzyletnich zmniejsza się intensywność wzrostu wzwyż, natomiast zwiększa wszerz i wzdłuż. W okresie padokowania najodpowiedniejszą paszą dla dwulatka jest trawa pastwiskowa, a w okresie zimowym siano. Białko należy uzupełniać, podając pasze treściwe, ale niekoniecznie musi być to owies. Trzylatki żywi się tak samo jak konie dwuletnie – z tym wyjątkiem, że jeżeli są użytkowane, np. zaprzęgowo lub w jakikolwiek inny sposób, należy zwiększyć ilość podawanych pasz treściwych.

Pożywienie koni roboczych użytkowanych w leśnictwie i rolnictwie składa się głównie z owsa, siana oraz słomy. Można także podawać kiszonkę z kukurydzy, a także suche wysłodki, buraki półcukrowe i pastewne wysłodki prasowane. Należy pamiętać, że źródłem energii dla koni pracujących są węglowodany. W okresie wzmożonej pracy należy zwiększyć ilość paszy treściwej oraz siana łąkowego. Można dodać siano z lucerny lub koniczyny. Podczas pracy średniej dieta koni roboczych opiera się głównie na świeżej trawie pastwiskowej z mniejszym udziałem pasz treściwych. W czasie wykonywania lekkiej lub żadnej pracy można wykluczyć pasze treściwe, dając koniowi stały dostęp do siana i słomy. Należy pamiętać, że nie wolno dopuścić do wychudzenia ani otłuszczenia, natomiast powinno się utrzymywać stałą dobrą kondycję roboczą tych koni.

W żywieniu reproduktorów zapotrzebowanie na energię pobieraną z paszy wzmaga się w okresie kopulacyjnym i zależy od ciężaru ciała, typu budowy, liczby pokrywanych kaczy, temperamentu oraz aktywności ruchowej ogiera. W tym okresie należy także pamiętać, że nie wolno dopuścić do zapasienia konia, co jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także obniża sprawność płciową. Dodatkowo do paszy należy podawać witaminy oraz mikro- i makroelementy.

Dieta klaczy niezaźrebionych i niestanowionych nie należy do skomplikowanych. Jeżeli są to konie pracujące, zasady ich żywienia są takie same jak koni roboczych. Jeśli nie pracują, wystarczy im pasza objętościowa z małym dodatkiem pasz treściwych. W żywieniu klaczy źrebnych należy uwzględnić zapotrzebowania rozwijającego się płodu, natomiast u klaczy karmiących – konieczność wyprodukowania pełnowartościowego mleka w niezbędnej ilości. W okresie wczesnej ciąży (dla klaczy zaźrebionych w zimie lub przy braku pastwiska) dieta zawierająca owies oraz siano pokrywa z nadwyżką zapotrzebowania energetyczne. Najbardziej zlecane dla klaczy w pierwszym stadium ciąży jest jednak padokowanie. W okresie zaawansowanej ciąży zaczyna powstawać niewielki deficyt białkowy, jednak jest on na tyle niewielki, że nie wymaga zwiększania dawki paszy treściwej. Od dziewiątego miesiąca ciąży, kiedy klacze zwykle przebywają już w stajni, ilość podawanej paszy musi być podwyższana. W ostatnim miesiącu należy zacząć podawać także otręby pszenne i siemię lniane oraz dodatkowo marchew. W okresie laktacji klaczy karmiącej deficyt białkowy wzrasta do tego stopnia, że należy go uzupełniać (przez pierwsze trzy miesiące) pełnowartościowymi mieszankami paszowymi. Przez kolejne trzy miesiące, kiedy klacz przebywa na pastwisku, pokrywane jest zapotrzebowanie na białko, fosfor oraz karoten, ale nie zawsze na energię. Konieczne jest zatem podawanie siana (z dodatkiem lucerny) oraz pasz treściwych (owies i otręby pszenne).

Żywienie koni wierzchowych nie różni się od żywienia zaprzęgowych. Konie te wykonują wysiłek w krótkim przedziale czasowym, co powoduje przyspieszenie przemiany materii. U koni biorących udział w zawodach oraz pokazach występuje także stres. Wszystko to powoduje znaczne straty energii i wymaga szybkiej regeneracji. Żywienie koni wierzchowych musi być zatem intensywne i musi zapewniać odpowiednią dawkę białka i dopływ energii. Przy pracy lekkiej dieta składająca się z siana i owsa jest wystarczająca. Przy pracy średniej i ciężkiej (konie startujące w WKKW) należy stosować pełnowartościowe mieszanki paszowe, których jednym z głównych składników jest owies.

Konie wyścigowe wykonują krótkotrwałą, ale bardzo wyczerpującą pracę (gonitwy). Żeby koń mógł osiągać jak najlepsze wyniki, musi mieć w pełni sprawne mięśnie, narządy wewnętrzne oraz krążenie krwi. Aby można było osiągnąć ten cel, pasza powinna dostarczać odpowiedniej dawki energii, ale także być uboga w zbędny balast. Przeważnie owies zastępowany jest odpowiednimi mieszankami, a do jakości i pochodzenia siana przywiązuje się ogromną wagę. Intensywne żywienie powinno rozpocząć się na dwa miesiące przed początkiem sezonu wyścigowego oraz w czasie trwania wyczerpujących treningów.

Należy pamiętać, jak ważnym elementem opieki nad koniem jest żywienie, i trzeba sobie zdawać sprawę z tego, iż niewłaściwe żywienie może koniowi zaszkodzić. Jeżeli nie ma się pewności co do rodzaju i racji paszowych, jakie koń powinien otrzymywać, można skonsultować się z lekarzem weterynarii lub specjalistą do spraw żywienia zwierząt. 

sobota, 17 lipca 2010

Rekordy

Najwyższy koń na świecie

Najwyższym koniem na świecie był angielskiej rasy Shire. Mierzył 2,19 m i ważył ok. 1,5 tony. Od 1946 roku rekord wygląda na wciąż niepobity. Oryginalne imię konia brzmiało Samson, ale ze względu na wyjątkowy wzrost otrzymał imię Mamut.
W kwietniowym "Świecie koni" (2007 r.) jest artykuł o wałachu rasy belgijskiej który został wzeszłym roku wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy żyjący koń na świecie. Radar (bo tak się ów koń nazywa) mierzy 202cm, waży 1059kg, dziennie spożywa 8kg pasz treściwych, 18 kg siana i wypija 75 litrów wody. Urodził się w 1998 roku w USA w stanie Iowa.

Najmniejszy koń na świecie


W Argentynie postanowiono wyhodować mikroskopijną rasę koni: los Fallabella. Rozmiar takiego konia to ok. 70 cm. Rekordowo niskim koniem był Calabacin (Kabaczek) wyhodowany w Carolina del Sur, w 1973 roku, który mierzył 35,5 cm. i ważył 9 kg. W 1996 roku przyszła na świat klacz Black Beauty, która mierzy 47 cm i waży 18,8 kg, jej właścicielem jest Donald Burleson z Kittrell, North Carolina, USA.

Najwyższy skok świata

Od 5 lutego 1949 roku nikt nie pobił tego rekordu: 2,47 cm. Tak wysoko skoczył Huaso pod chilijskim kapitanem Alberto Larriguilbel-Morales, w Santiago de Chile.
Najdłuższy skok
25 kwietnia 1975 roku, w Johanesburgu, w Południowej Afryce Andres Ferreira wykonał skok o długości 8,40 metra. Wygląda na to, że do dziś jest to najdłuższy skok świata.
Najstarszy koń
W 1990 roku, w „Domu starości dla koni” Pech-Petit umarł koń o imieniu Neron. Miał 42 lata. W księdze rekordów zapisano, ze inny koń Old Billy zmarł w wieku 62 lat! (1760-1822)
Najdłuższa podróż wierzchem
13 października 1984 roku para Emile Brager i Marie Roesle wyruszyli w najdłuższy rajd konny- przemierzyć obie Ameryki od Cabodede Hornos aż do Alaski- to bagatela 25.000 km! Ta niecodzienna przygoda zakończyła się w Faibanks, po 4 latach we wrześniu 1988 roku.
Najszybszy koń
Najwyższa zarejestrowana prędkość, jaką osiągnął koń to 69,6km/godz. w gonitwie na ćwierć mili w Meksyku 5 lutego 1945 r. Rekordzistą jest koń wyścigowy Big Rackett (Duża Rakieta)
.

wtorek, 6 lipca 2010

Sprzęt jeździecki

SIODŁO

Siodło rozmieszcza ciężar ciała jeźdźca na koniu. Ułatwia także utrzymanie prawidłowego dosiadu. Wyróżniamy ,ze względu na budowę i użytkowanie, kilka rodzajów siodeł: ogólnoużytkowe, wyścigowe, skokowe, ujeżdżeniowe, myśliwskie, do polo, kowbojskie (kulbaka), damskie. Podstawą budowy każdego siodła jest terlica. Najczęściej wykonuje się ją z drewna, jednak coraz częściej wzmacnia się ją metalem, lub używa się tych z tworzywa sztucznego. Najwygodniejsze zarówno dla konia i jeźdźca są siodła wykonane ze skóry bydlęcej, bawolej, lub twardej skóry surowej. Na grzbiecie konia siodło przytrzymuje popręg. Jest to długi pas biegnący pod brzuchem zwierzęcia od prawych do lewych przystuł. Nogi jeźdźca znajdują oparcie w strzemionach zawieszonych przy siodle za pomocą puślisk. Ważne jest by dobrać odpowiedni rozmiar strzemion- w zbyt małych noga może się zaklinować, a w za dużych wpaść zbyt głęboko i również utknąć.
siodło
1.łęk przedni 2.łęk tylny 3.poduszki podbicia 4.popręg 5.strzemię 6.puślisko 7.tybinka 8.poduszka kolanowa 9.wycięcie przedniego łęku

OGŁOWIE

Ogłowie(uzda) pozwala panować nad koniem. Składa się z uździenicy z wodzami przypiętymi do kiełzna. Stosuje się kilka rodzajów kiełzn: wędzidło, munsztuk, pelham, wędzidło dźwigowe oraz uzdę bezwędźidłową- hakomore. Uzdy, podobnie jak siodła, są najlepsze kiedy wykonane ze skóry. Kiełzna są przeważnie ze stali szlachetnej, kauczuku, nylonu lub masy plastycznej.

Uzda z nachrapnikiem hanowerskim 1.wędzidło 2.wodze 3.rzemień policzkowy (policzko lewe) 4.policzko nachrapnika 5.nachrapnik 6.podbródek 7.podgardle 8.nagłówek 9.naczółek

Przykładowy sprzęt jeździecki:
 siodło    siodło Billego the Kida
toczektoczek
wędzidławędzidła
ogłowie ogłowie

niedziela, 4 lipca 2010

Imiona koni

A 

Azja Analogia Anarchia Afrodyta Amazonka Ambrozja Alabama Azeri Arabella Afera Arka Akahi Amfora Asturia Abeja Acordelli Antena Amanda Argentyna Adie Atena Alaska 



B 

Brygida Bryzeida Baśka Bakalia Batalia Ballada Birma Barka Bariera Bonitacja Boni Bondola Bryla Burza Bona Bryza Bajka Blue 





C 

Chrapka Celia Chimera Cegła Clover Czafra Celesta Carmen Cyganka 



D 

Dafne Daglezia Darika Delicja Dakota Danina Despotka Dumka Diana Dolorez Diana 



E 

Etiopia Endia Edeka Eureka Eskapada Erita Era Eva Ekspansja Evaf Erozja F Furia Fruzia Falla Fanta Francja Fraszka Figa First Lady Felicja Finezja Flawia Fabiola 



G 

Gracja Gruzia Galicja Garda Galaktyka Gerberka Gondola Gini Geneza 





H 

Haidi Hanza Hota Herezja Halna Hortensja Halka Huana Historia Harfa Hawajka Hermiona Hiszpania 



I 

Idea Igiełka Iskierka Izylda Inka Irma Itaka Igraszka 



J 

Jesika Jaskra Judyta Jemioła Julia Jagoda Jutrzenka 





K 

Kylie Kolia Klementynka Kasia Klara Kadencja Koperta Ksara Ketira Kora Korsa Klaudia Kaspopeja Kreta Konica Kasztanka Klasa 



L 

Lalka Linnet Lilia Lady Lukrecja Loteria Laguna Landra Latorość Lotka Luna Laskala Lolita Lawina 



M 

Mira Mgiełka Malina Mekka Makota Membrana Miła Malezja Mollie Malaga 




Koń w różnych językach Świata

POLSKI - koń 

HISZPAŃSKI - caballo 

NIEMIECKI - Pferd 

ANGIELSKI - horse 

BUŁGARSKI - koh 

FRANCUSKI - la cheval 

ROSYJSKI - ?Ó?a?b 

WŁOSKI - cavallo 

ALBAŃSKI - kali 

BASKIJSKI - zaldi 

BIAŁORUSKI - ???? 

BRETOŃSKI - marc’h 

BUŁGARSKI - ??? m 

CHIŃSKI - ? 

CHORWACKI - konj 

CYGAŃSKI - grast 

CZESKI - kůň 

DUŃSKI - hest 

GRECKI - ????? 

HOLENDERSKI - paard 

IRLANDZKI - capall 

ISLANDZKI - hestur 

JAPOŃSKI - ? 

KATALAŃSKI - cavall 

ŁACIŃSKI - equus 







LADIN - ciaval 

LITEWSKI - arklys 

ŁOTEWSKI - zirgs 

MACEDOŃSKI - ??? 

MALTAŃSKI - żiemel 

MANDŻURSKI - morin 

MOWERSKI - hest 

PORTUGALSKI - cavalo 

RUMUŃSKI - cal 

SARDYŃSKI - cubaddu 

SERBSKI - ??? 

SLOVIO - kon 

SŁOWACKI - kôň 

SŁOWEŃSKI - konj 

SZKOCKI - each 

SZWEDZKI - häst 

TURECKI - beygir 

UKRAIŃSKI - ???? 

WĘGIERSKI - ló

OCENA WIEKU KONIA - NA PODSTAWIE UZĘBIENIA

Konie żyją 20-30 lat. Wiek rozpoznaje się po siekaczach, których koń ma po 3 pary w 
każdej szczęce (środkowe - cęgi, średniaki, zewnętrzne - okrajki). Pozostałe zęby
 to 24 zęby trzonowe i 4 kły (klacze kłów nie mają).

Nazwy koni w zależności od wieku:
• Źrebię - młody koń poniżej 1 roku.
• Filly - samica konia w wieku 1 - 3 lat.
• Colt - samiec konia w wieku 1 - 3 lat.
• Klacz - samica konia powyżej trzeciego roku życia.
• Ogier - samiec konia powyżej trzeciego roku życia, zazwyczaj hodowany dla rozrodu. 






Poniższa tabelka przedstawia cechy uzębienia w odpowiednim wieku konia.

WIEK

CECHY UZĘBIENIA
2,5 lat
zamiana cęgów mlecznych na stałe (żółtawe
 i bardziej podłużne)
5 lat
rozpoczęcie ścierania rejestrów (zagłębień w 
siekaczach)
8 lat
rejestry siekaczy dolnych niewidoczne
11 lat
rejestry siekaczy górnych niewidoczne
12 lat
kształt zębów poprzeczno - owalny
12-18
kształt kształt zębów okrągły
18-24
kształt zębów trójkątny
pow. 24
kształt zębów podłużnie owalny




HISTORIA UDOMOWIENIA KONI

"Milion lat przed narodzeniem człowieka pasły się na rozległych pustych równinach. Najpierw
 poznały człowieka jako myśliwego, bo nim zaczął wykorzystywać je do pracy, zabijał dla mięsa. 
Ich przymierze z człowiekiem do dziś jest kruche, bowiem strachu, który zasialiśmy w 
ich sercach nie da się usunąć. Odkąd w neolicie człowiek po raz pierwszy dosiadł konia,
 byli ludzie, którzy to rozumieli. Umieli wejrzeć w dusze zwierzęcia i zaleczyć jej rany. 
Szeptali do niespokojnych uszu tajemnicze zaklęcia, nazywano ich więc zaklinaczami."

Prawdopodobnie po epoce lodowcowej istniały w sumie cztery typy pierwotnych koni, 

które dały początek wszystkim współczesnym rasom - od muskularnych koni pociągowych 
do szybkich i smukłych wierzchowców wyścigowych.
 


Pierwsze relacje koń-człowiek nie miały w sobie nic poetyckiego: prawdopodobnie pierwotni
 ludzie podążali za stadami koni, zabijając je dla pożywienia. I pewnie dość szybko człowiek 
zorientował się, że podróżowanie na końskim grzbecie zapewnia większą szybkość i lepszy
 punkt widzenia w czasie polowań. Przypuszcza się, że udomowienia konia dokonano 
ostatecznie na Dalekim Wschodzie - prawdopodobnie uczynili to Chińczycy lub Hindusi.
 Potem było już 'z górki' - w zasadzie wszystkie starożytne ludy Starego Świata 
w mniejszym lub większym stopniu opanowały sztukę jeździecką. Jednak nie 
wszędzie ta umiejętność była doceniana - w starożytnym Egipcie na przykład
 konie wykorzystywano jako zwierzęta pociągowe, przydatne podczas wojny
 i polowań, zaś jazdę konną uważano za coś nadającego się jedynie dla niewolników
 i posługaczy. W innych krajach koń cieszył się jednak zasłużonym szacunkiem
 i był bardzo cenionym zwierzęciem, o czym może świadczyć fakt, że z upodobaniem
 wybijano jego wizerunek na monetach.


Handel sprawił, że w miarę

 ekspansji cywilizacji konie
 rozpowszechniły się na całym
 świecie. W końcu, za 


























sprawą hiszpańskiego 
konkwistadora Ferdynanda 
Corteza, trafiły też do Ameryki
 - lądu, na którym istniały
 przez miliony lat, lecz 
nie dotrwały do czasów 
współczesnych. Stado Corteza
 liczyło zaledwie jedenaście ogierów, pięć klaczy i jednego niedorostka, ale to właśnie
 z tych kilkunastu wytrzymałych koni zrodziły się sławne wielomilionowe stada mustangów. 
Jazdę konną szybko opanowali Indianie, którzy przecież nie znali wcześniej koni i początkowo
 nawet się ich bali. Odtąd mustang stał się nierozerwalnie związany z krajobrazem prerii 
Ameryki Północnej.


Choć słowo mestango oznacza po hiszpańsku dzikość, to jednak mustangi nie są właściwie 
dzikimi końmi, lecz, podobnie jak francuskie konie Camargue czy australijskie Brumby - końmi 
zdziczałymi, które raz udomowione przez człowieka, powróciły do życia na wolności. Jedynym 
żyjącym do dziś prawdziwie dzikim koniem jest koń Przewalskiego (Equus przewalskii). Został
 on odkryty w końcu ubiegłego stulecia przez rosyjskiego badacza, Nikołaja Przewalskiego. 
Sądzi się, że koń ten pozostał niezmieniony od epoki lodowcowej. Niewielkie stada koni 
Przewalskiego wciąż bytują w Azji Centralnej. Przez pewien czas sądzono, że koń ten
 został już wytępiony w naturze i że aktualna populacja ogranicza się do 
egzemplarzy przebywających w ogrodach zoologicznych. W wyniku intensywnych 
działań fundacji na rzecz ochrony zagrożonych gatunków znowu można je podziwiać 
pasące się na stepach Mongolii, jednak ich hodowla w zoo jest nadal ściśle ewidencjonowana.
 Innym pierwotnym koniem był tarpan (Equus gmenali), swego czasu bardzo 
pospolity w Europie, lecz bezpowrotnie wytrzebiony około roku 1880 (próbą 
odzyskania tarpana jest wyhodowana w Polsce rasa konik polski).